İşbaşı Eğitim Programı, işverenlerin programa katılan kişileri işbaşında görüp mesleki becerilerini gözlemleme şansına sahip oldukları teşvik programıdır.

İşbaşı eğitim Programı İş arayan kişilerin mesleki deneyim elde etmeleri için geliştirilen bir programdır.

Nitelikli iş gücü yaratamayan veya  nitelikli iş gücünü devamlı hale getirmek isteyen işverenler için, işe alacakları kişileri işbaşında görüp, meslek becerilerini gözlemleme şansına sahip oldukları bir teşvik türüdür.

İşbaşı Eğitim Programı

İşverenler faaliyette bulundukları sektörler için  istedikleri vasıftaki personel adaylarını kendileri bulabilirler veya personel adaylarının bulunmasını Türkiye İş Kurumun’dan talep edebilirler.

İş tecrübesi ve deneyimi olmayan iş arayışında olan kişilerin iş yerlerinde işin başında çalışarak eğitilmesini, iş deneyimi kazanmasını, böylelikle işe daha kolay yerleştirilmesini amaçlayan bir programlardır.

İşbaşı Eğitim Programı Süreleri 

şbaşı Eğitim programı süreleri firmaların bulunduğu sektöre göre değişiklik göstermektedir.

  • ‘‘Geleceğin meslekleri’’ olarak belirlenmiş olan bulut bilişim uzman, yazılım geliştiricisi, yazılım mühendisi ve yazılım tasarımcısı gibi mesleklerde 270 takvim günü kadar program uygulanabilir.
  • Bilişim ve İmalat sektöründe yer alan firmalar için 180 takvim günü kadar program uygulanabilir.
  • Diğer sektörlerde azami 90 takvim günü kadar program uygulanabilir.

İşbaşı Eğitim programı düzenlemek isteyen işyerlerinin aynı il sınırları içerisinde çalışan toplam işçi sayısı üzerinden kontenjanları hesaplanarak uygulanabilir.

  • 2 ile 10 arasında çalışanı bulunan iş yerleri için 1 kişi,
  • 11 ve üzerinde çalışanı bulunan iş yerleri için çalışan sayısının 1/10’u, diğer bir ifadeyle %10’u kadar katılımcı çalıştırma hakkı var.

Firmanın istihdama katkısı doğrultusunda diğer program taleplerinde %30 kontenjan hakkı talep edebilir.

İşbaşı Eğitim programı süresince işverenlerin herhangi bir maddi yükümlülüğü  bulunmamaktadır. İş başı eğitimi kursu süresi boyunca tüm sgk primleri, vergiler ve katılımcıların asgari ücret oranında maaşları Türkiye İş kurumu tarafından karşılanır. Bu sayede iş veren hiçbir harcama yapmadan nitelikli iş gücü ile çalışabilme imkanı bulabilmektedir.

Yeni işe başlayacak bir personel için asgari olarak, en az  aylık 3.458,03 TL toplamda ise 3 ay  için 10.374,09 TL kişi başı gelir elde edilebilir.

Asgari Ücretli Bir Personelin İşe Alındığında İşverene Maliyeti

ASGARİ ÜCRET BRÜT 2.943,00 TL
SGK PRİM %15,5 (İŞVEREN PAYI) 456,17 TL
İŞVEREN İŞSİZLİK SİGORTA FONU 58,86 TL
İŞVERENE TOPLAM MALİYET 3.458,03 TL

İşkur İşbaşı Eğitim Programı’na dair detaylı bilgi almak için İşbaşı Eğitim Programı Danışmanlık Sayfamızı buradan inceleyebilir, Sorularınız için bize iletişim sayfamızdan mesaj gönderebilirsiniz