Bizimle İletişime Geçin

Görüş, öneri ve sorularınızı aşağıdaki bilgileri kullanarak bize iletebilirsiniz.

Bize Yazın

Görüş, öneri ve sorularınızı aşağıdaki formu kullanarak bize iletebilirsiniz.

  SIKÇA SORULAN SORULAR

  • SGK İstihdam Teşviki Nedir?

   Devlet tarafından Ülke ekonomisine katkı sağlamak ve işsizliği azaltmaya yönelik olarak SGK maliyetlerinde tasarruf sağlayan sistem bütünüdür. İstihdam teşvikleri ülkemizde 2011/3 döneminden günümüze her yıl uygulanmaktadır. Uygulanan istihdam teşvikleri ile özellikle genç işsizliğin azalması hedeflenmektedir.

  • Geriye Dönük Teşviki Nedir?

   27/3/2018 tarihli ve 30373 sayılı 2. mükerrer Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7103 sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 70 inci maddesi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa ek 17 nci madde eklenmiş olup, anılan maddede;
   diğer kanunlarla sağlanan prim teşviki, destek ve indirimlerinden yararlanılabileceği halde yararlanılmadığı ay/dönemlerde gerekli tüm koşulların sağlanmış olması şartıyla 01.06.2018 tarihine kadar SGK kurumuna yazılı veya işveren sistemi üzerinden elektronik olarak yapılan başvuru ile 2018/3 dönemi ve öncesi için E-bildirge V2 ekranı üzerinden D belge türü seçilmesi suretiyle teşvik kanunlarında değişiklik yapılabilmektedir.

   2018/3 dönemi sonrası için takip eden her altı ayda bir işveren sistemi üzerinden dilekçe girişi yapılarak faydalanılmayan teşviklerde tüm şartların sağlanmış olması koşulu ile değişiklik işlemi yapılabilmektedir.

  • SGK Teşvikleri Nasıl Hesaplanır?

   SGK Teşvikleri ; 2008/10 döneminden günümüze uygulanmakta olan SGK Teşvikleri ; 05510,46486,56486,66486,06111,14857,06645,00687,01687,17103,27103 olarak sıralanmaktadır. Belirtilen teşvik beraberinde çok fazla algoritma içeren hesaplama ve faydalanma konusu getirmiştir.
   İstihdam teşvikleri ile ilgili hesaplamaları web sitemizde sgk teşvikleri hesaplama linkine tıklayarak hesaplayabilirsiniz.

  • SGK Teşviklerinden Nasıl Faydalanabilirim?

   SGK Teşviklerinden faydalanabilmek için alanında uzman sektörde iyi konumda olan firmamız ile dilerseniz süreçleri devir ederek yada Pusula Plus tarafından geliştirilen güçlü alt yapısıyla yüzlerce binlerce firmaya hizmet veren “Pusula Teşvik “ SGK Teşvikleri hesaplama programımızda lisans alabilirsiniz.

  • SGK Teşvik Kontrolleri İçin Ücret Ödermiyim?

   Teşvik kontrolleriniz için Pusula Plus müşterilerinden ücret talep etmemektedir. Dilerseniz sizde tarama.pusulatesvik.com üzerinden Pusula Plus’ın teşvik hesaplama programına kayıt olarak teşvik hesaplamanızı ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

  • Hangi Personeller Teşvikten Faydalanabilir?

   - İŞKUR ‘a kayıtlı engelli personeller,
   - İŞKUR İşbaşı Eğitim programına katılan personeller,
   - İŞKUR a kayıtlı olup Son 3 ay da 10 günden fazla SGK sı olmayan personeller
   - Son 6 ayda SGK sı olmayan personeller
   SGK istihdam teşvikleri kapsamında değerlendirilmektedir.

  • Teşvikten Faydalanmak İçin İşveren Olarak Hangi Şartları Sağlamam Gerekiyor?

   - Aylık prim ve hizmet belgesi Kuruma yasal süresinde verilmiş olmalı,
   - Primler yasal süresi içinde ödenmeli,
   - Kayıt dışı sigortalı çalıştırılmamalı,
   - Borcu varsa, bu borçlar yapılandırılmış veya taksitlendirilmiş olmalı,
   - Prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme zammı ve cezası borcu bulunmamalı,
   Teşviklerden Yararlanma süreleri erkeklere ve kadınlara, sahip olunan belgelere ve yaşa göre değişmektedir.