Yabancı Personel Çalıştırma İzinleri

Artan yabancı sermaye girişi ile yabancı personel çalıştırmak isteyen firmaların sayısı ve Türkiye’de çalışma izni başvurularının oranı artmıştır. Yabancı personel relokasyon hizmetlerinde kalite standartlarının yüksek olması, insan kaynakları departmanlarını güven içinde uzun vadeli çalışabilecekleri relokasyon firması arayışına itmiştir. Pusula Plus deneyimli uzman personeli ve yasal mevzuat hakkında bilgisiyle ik süreçlerine profesyonel destek vermektedir.

Yasal mevzuatlarda deneyimli ve profesyonel destek süreçlerine sahip olun.

Yabancı personele ait tüm yasal süreçler eksiksiz ve hatasız olarak firmalara sunulmaktadır.

Türkiye’de yabancı çalıştırmak isteyen işverenler, Çalışma Bakanlığı’ndan Çalışma izni almakla yükümlüdürler.

Çalışma İzni alınmadan yapılan yabancı çalıştırma eylemi kaçak çalışma kabul edilir. Denetimlerde tespit edilmesi halinde işverene ve yabancıya idari para cezaları uygulanır. Ayrıca duruma göre yabancı sınır dışı edilebilir. Bunun olmaması ve oluşabilecek risklerin önüne geçmek için Pusula Plus, yabancının mesleği, resmi kurumlarda kayıtlı önceki bilgileri ve işverenin sağlaması gereken yasal şartları düzenleyerek yasal olarak yeterli ve hatasız olmasını sağlamaktadır.

Türkiye’de Bir İşverenin Yabancı Personel Çalıştırma İzni Alması İçin;

İşyerinin ödenmiş sermayesinin en az 100.000 TL veya brüt satışlarının en az 800.000 TL veya son yıl ihracat tutarının en az 250.000 ABD Doları olması gerekmektedir.

Devlet ihalesi ile alınan işlerde çalışacak yabancılar hariç olmak üzere şirketler, çalıştıracağı her bir yabancı için en az 5 Türk vatandaşının çalışıyor olması yasal zorunluluktur.

Yabancı Personele Verilecek Ücret Alt Sınırı:

İşverenlerin çalıştıracakları yabancıların mesleklerine ve çalıştıracakları işlere göre ödemesi gereken ücret alt sınırı Bakanlık’ça belirlenmiştir.

İşverenin ödemesi gereken brüt ücretler;

  1. Üst düzey yöneticiler, pilotlarve ön izin talebinde bulunan mühendis ve mimarlar için; asgari ücretin 6,5 katıdır.
  2. Mühendis ve mimarlar ile Birim veya şube müdürleriiçin asgari ücretin 4 katıdır.
  3. Öğretmenler ile psikolog, fizyoterapist, masör, masöz, müzisyen, sahne sanatçısı, akrobatve benzeri unvanlarda çalışacak yabancılar ile Uzmanlık ve ustalık gerektiren işlerde çalışacaklar için asgari ücretin 3 katıdır.
  4. Ev hizmetlerinde, Satış elemanı, pazarlama-ihracat görevlisi gibi görevlerde çalışacak yabancılar için asgari ücretin 1 katı olması gerekmektedir.