Meclis gündemine gelerek komisyondan kabul gören yeni torba yasadaki normalleşme prim desteği SGK tarafında hesaplanarak işverenlerin prim borçlarından mahsup edilecektir.

İşverenlerin bu işlem için herhangi bir şey yapmasına ya da herhangi bir başvuruda bulunmasına gerek olmayacak.

Bu destekten yararlanabilmek için ilgili işyerinin 1 Temmuz öncesi Kısa Çalışma Ödeneğine ve Nakdi Ücret Desteğine başvurması sonrasında kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinin sonlanması ya da kısa çalışma ödeneğinden erken sürede çıkılması ve işyerinin normal çalışma düzenine geçmesi gerekiyor.

Kısa çalışma ödeneğinin veya nakdi ücret desteğinin sona erdiği tarihi takip edecek şekilde destekten en fazla 3 ay boyunca yararlanılacaktır.

 

Destek tutarı Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu onaylanan ya da Nakdi Ücret Desteğinden yararlanan sigortalılar için günlük asgari ücret üzerinden hesaplanacak, diğer işçiler bu destekten yararlanamayacak vw hesaplamaya işsizlik sigortası primleri de dahil edilecek.

Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu onaylanan ya da Nakdi Ücret Desteğinden yararlanan sigortalılar için destek tutarı günlük asgari ücret üzerinden hesaplanacak. Diğer işçiler bu destekten yararlanamayacak ve hesaplamaya işsizlik sigortası primleri de dahil edilecek.

Destek tutarı günlük;

(98,1)*(%37,5) = 36,79 TL üzerinden olacaktır. (tahminen).

Sigortalı Kısa Çalışma Ödeneğinin veya Nakdi Ücret Desteğinin 1.ayında 18 gün, 2.ayında 30 gün ödenek aldıysa bu sigortalı için destek tutarı iki ay üzerinden aylık;

(18+30) /2 *(36,79) = 882,96 TL olacaktır.

Sigortalı bir teşvikten yararlanıyorsa, emekli, ev hizmetlerinde veya yurtdışında çalışıyorsa destekten yararlanamayacaktır.

Kısa Çalışma Ödeneği Danışmanlık hizmetimiz hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızı buradan ziyaret edebilir, soru, görüş ve önerileriniz için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.